ANDREJ

Jmenuji se Andrej a pocházím z Lotyšska. Můj obor jsou opravy lodí. V Česku jsem už 9. rokem. První práci mi tu našel zprostředkovatel. Byly to stavební práce a hlavně práce na silnici, neoficiální práce. Neměl jsem pracovní smlouvu ani zdravotní pojištění.

První měsíc jsem dostal jen zálohu na jídlo, druhý měsíc také zálohu, a stále jsem něco odváděl zprostředkovateli. Třetí měsíc už jsem měl pomalu celou výplatu. Věděl jsem, že to tak není správně, ale nemohl jsem si pomoci, doma práce nebyla, a tady jsem neměl žádné kamarády, koho bych se zeptal, jak to je. Česky jsem uměl málo.

Pracoval jsem každý den kromě neděle od sedmi od rána do šesti nebo sedmi do večera, za 75 Kč za hodinu. Dělali jsme silnice, chodníky. Žádné příplatky za přesčasy nebo sobotu jsme neměli. Výplatu jsme museli pořád připomínat, nadřízený se často vymlouval, že nemá peníze, že musíme počkat. Ubytovaní jsme byli po šesti až sedmi, za postel jsem platil 3500 Kč.

Pak se mi konečně podařilo najít jinou práci, ale tam jsem měl také problém, zaměstnavatel mi bez výpovědi nezadával práci a pak mě ještě obvinil, že nechodím do práce. Ale aspoň už jsem měl pracovní smlouvu a nějaké výplaty taky, i když poslední měsíce mi doplatili až na zásah úřadu práce a inspekce práce.

Mojí velkou motivací ke zlepšení mé pozice v Česku byla moje žena, která je z Ukrajiny a se kterou jsme se seznámili na dálku. Trvalo dlouho, než se nám podařilo se usadit v Česku, ale jsme teď moc spokojená rodina. Máme dvě malé děti, manželka je s nimi doma, já pracuji jako skladník v renomované firmě.

Rozhovor se mnou si můžete poslechnout v záznamu Českého rozhlasu Plus, na http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3502724